עימוד תורני לספרי קודש

עימוד תורני לספר קודש - במה הוא שונה? איך עושים אותו? מדוע הוא מבוצע דווקא בתוכנת תג? מה האתגר ביצירת קובץ 'רב-טקסט'? מדוע 'צורת הדף' לא תשתנה לעולם?​
עימוד תורני לספר קודש, עיצוב לספרי קודש סוגים שונים - טקסט רץ
עימוד תורני לספר קודש, עיצוב לספרי קודש סוגים שונים - טקסט רץ

היי, מה נשמע?

אתם עומדים במקרה לפני הוצאת ספר תורני, ומתחבטים לגבי עימוד הספר? זה המאמר בשבילכם!

עימוד תורני בספרי קודש – מה שונה בו?

עימוד תורני (עימוד ספרי קודש) שונה מעימוד ספרים רגיל מכלל ענפי הספרות. בעימוד תורני ישנם מאפיינים מסוימים שהסיבות להם מרתקות, ויצירתם כרוכה במיומנות רבה.

במה שונה עימוד ספרי קודש מעימוד רגיל?

 • בסוג וגודל הגופנים – בעימוד תורני מקובל לעמד בגופני סריף [תג בצרפתית], ובגדלים שונים (בחלקם גדולים יותר, ובחלקם קטנים) מהסטנדרט המקובל בעימוד ספרים רגיל.
 • בחלוקת הטקסט – בעימוד תורני – עימוד ספר קודש, מרבים לחלק להערות עם ייחוס אחד, ולעתים כמה וכמה ייחוסים, מה שמכונה 'רב טקסט' (ראה להלן).
 • בפריסת הטקסט – בעימוד תורני – עימוד לספרי קודש, נפוץ שטקסטים שונים מופיעים בטורים מקבילים זה לזה (כמו בגמרא) ולא רק בהקשר של טיזר או הפניה אלא כתבנית מתמשכת.
 • בעיצוב הכותרות – בעימוד תורני – עימוד לספר קודש, מקובל להצמיד עיצובים לכותרות, ולהשתמש בגופנים מפוארים כיאה לספר קודש. בראש הספר לעתים מצמידים עיטור משמעותי מאוד סביב המילה או האות הראשונה.
 • בעיצוב העמוד – בעימוד תורני, בייחוד בספרי אגדה ומוסר, נפוץ שמוסיפים טקסטורת צד ואורנמנטים בשולי העמוד, לתוספת פאר והדר. לעיתים מתאימים זאת לעיצוב כריכת הספר (בייחוד בכריכת סקאי).
 • במספור העמודים – בעימוד תורני מספור העמודים הוא בדרך כלל בא'-ב' ולא בספרות, ויש ספרי קודש (בעיקר ישנים) שבהם הספירה היא של דפים ולא עמודים (כשלכל דף יש עמוד א', ועמוד ב').

עימוד ספרי קודש – למה הוא שונה?

יש מספר סיבות לכך שהשינוי השתמר;

 • בלימוד עיוני המתבסס על טקסט ראשי (גמרא למשל) וטקסט נסמך (רש"י למשל), נוח יותר שהם פרוסים זה לצד זה וכך ניתן לעבור מאחד לשני בקלות מבלי לאבד קשר עין.
 • מהדירים של ספרים ישנים, העדיפו להיצמד יחסית לסגנון הקודם, ולא לשנות מה שלא מוכרח – גם ברמת העימוד והעיצוב.
 • מחברים חדשים העדיפו להוציא את ספריהם במתכונת המקובלת והמשומרת, שתתן סוג של לגיטימציה לספריהם ומקום ליד ספרים קודמים, ולא תבליט אותם כ'יין חדש' בעולם התורני.
 • פונקציה של השקפת עולם – ראה להלן.

עימוד תורני – פונקציית עיצוב או פרי השקפת עולם?

מסתבר כי השונות של עימוד תורני – עימוד ספרי קודש, אינה נובעת מסיבות 'קדושות', ודאי לא הלכתיות או תורניות.

כדי לראות את התמונה המלאה, יש לחזור בציר הזמן שנים רבות לאחור, אל שנותיו הראשונות של עולם הדפוס.

באותן שנים, עם התפתחות טכנולוגיית הדפוס, נהוג היה לפאר את הספרים בעיטורים שונים, גופני העברית הנפוצים היו סריפיים ומעט סלב-סריפיים ושמשו לכל סוגי הדפוס (לאו דווקא בספרים תורניים).

פריסת העמודים, מספור העמודים, עיצובי העמוד ועוד – נוצרו בהשראת ספרי חולין ואף ספרי דתות אחרות.

רוצים הצעה להוצאת ספר לאור? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

סגנונות העיצוב, אפוא, נבעו מסגנון העיצוב הכללי ששלט בעולם המודרני דאז.

בחלוף השנים, התקדמה הטכנולוגיה עוד ונכנסו סטנדרטים חדשים בעולם הדפוס. 

עם בא המחשב השתנו כל הכללים, ובהתאמה לשינוי שפת העיצוב בעולם כולו – הפכו גם סגנונות עימוד הספרים לתבניות חלקות, פשוטות ונקיות יותר.

העימוד התורני, לעומתן – לא הצטרף לחגיגה, אלא נותר במקומו ושימר את סגנון העיצוב הישן.

בהמשך, החלו מעצבים שונים להשפיע עליו, אך במקום להביאו על הסטנדרטים המקובלים בעולם – נוצרו עם הזמן סטנדרטים חדשניים בסגנון תורני, מה שהוביל לייחודיותו כיום.

חלוקה זו ממחישה יותר מכל את העובדה שעיצוב – אינו פונקציה של יכולות הארט-דירקטורים, אלא תוצר של השקפת עולם, המתכתב עם מכלול נתוני החיים של חסידיו.

כך או כך, הלך העימוד התורני – עימוד לספרי קודש, והתפתח לו במשבצתו שלו, עד שהגיע לרמת עיצוב מפוארת מאוד שלא היה לה תקדים, גם לא בימי הקיסרים ואנשי האצולה בימות הביניים.

במעט אירוניה ניתן לומר כי לו היו חיים הרוזנים העשירים הללו כיום – הם היו ממהרים לשכור את שירותיו של האמן יואל וקסברגר וגונדא דיליה, ולעצב את ארמונותיהם מחדש…

בספר קודש – באיזה גופנים נהוג להשתמש?

בעימוד תורני נעשה מאז ומתמיד שימוש בעיקר בגופנים סריפיים.

סריף בצרפתית פירושו – "תג". 

סנס (או סן) סריף –  "ללא תג". 

מה זה גופן סריף? זהו גופן בעל מבנה קו לא אחיד, שחלקו עבה וחלקו דק, מה שיוצר בעצם תג בסוף קו האות. 

לעומת גופן סן-סריף שמבנה הקו שלו אחיד. 

לדוגמה – הגופנים הבאים (וילנא, פרנק-קיל, יידישקייט) הם סריפיים:

לעומתם, גופנים אלו (אריאל, טהומה, אלמוני) הם סן-סריפיים:

גופני סנס סריף גופנים סן סריפיים הוצאה לאור עימוד תורני הוצאה לאור ספרי קודש

קיימים גם סוגי גופנים נוספים, כגון סלב סריף ומונו-סריף

בשנים האחרונות, עם פריחת עולם העיצוב החסידי מחדש, עוצבו גופנים נוספים יפהפיים המבוססים על תבניות סריף ומשמשים בעימוד תורני לתוספת פאר והדר.

ביניהם ניתן למנות את הגופנים; אשכנזי, קידוש, ליוורנו, פואטיקה, ספרדי, תהילה, מזל, אשר, ויקרא דיספליי, אנאל, אריסטוקרט, אבשלום, גאולה, הרדוף, מרקש, אוקטבה, רוטשילד, שפע ועוד רבים.

הגופנים היפים ביותר לטעמנו, הם של חברת פונטביט (ורוב הגופנים הנ"ל הם יצירות שלה), אך גם לחברות אחרות יש גופנים יפים מאוד. 

רוצים הצעה לעימוד תורני? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

לאחרונה, קמה חברה חדשה בשם 'בית אלף' על ידי המעצב איתמר נתן, שמפיקה גם היא גופנים מדהימים ממש שחלקם מיועדים בדיוק לעיצוב ועימוד תורני – עימוד ספרי קודש.

לפירוט נוסף על גופנים – ראה במאמר המרתק גופנים לספר.

מה זה "צורת הדף" ומדוע לא משנים אותה?

מעבר לשימור הכללי של הסגנון, ישנו מושג שנקרא 'צורת הדף' ומקובל בעיקר בגמרא.

מי שיפתח כיום גמרות בחנות הספרים, יראה כי כמעט כל ההוצאות מקפידות להוציא את הגמרא בתבנית זהה בדיוק נמרץ לתבנית הוותיקה של "הוצאת וילנא".

הדיוק וההתאמה מגיעים עד לרמת המילה. כמובן שלעמד גמרא ולהתאים את הטקסט ברמה כזו, לוקח הרבה מאוד שזמן, שעולה הרבה מאוד כסף.

אז מדוע זה כל כך חשוב? מכמה סיבות:

 • משום שלומדים רבים מאוד בעולם רגילים לסדר, מבנה וצורה מסוימת של הגמרא, וקשה להם להתרגל למשהו אחר.
 • לומדים רבים זוכרים חלקים בגמרא (גם אם לא ממש מדויק), ונפוץ לשמוע תלמיד חכם אומר "זה נמצא במסכת בבא בתרא, דף ד' נראה לי… אם אינני טועה זה בעמוד למטה…"
 • יש לומדים מעטים שזוכרים דפים, ואפילו מסכתות ב"מבחן סיכה". 

מה זה מבחן סיכה? מבחן בו מחזיקים את הגמרא סגורה, מצביעים על נקודה מסוימת (כביכול תוקעים סיכה) ובוחרים דף אקראי בעל פה. הנבחן צריך לזכור איזו מילה כתובה באותו מקום, בדף הגמרא.

דוגמאות לסגנונות שונים של עימוד תורני

לנוחותכם, מצורפת גלריה של סגנונות עיצוב ועימוד שונים של טקסטים תורניים. 

רוצים לקבל גלריה מוגדלת ומורחבת? רוצים לשמוע על הפטנטים הייחודיים שלנו בעימוד תורני? צרו איתנו קשר, קבלו דוגמאות והצעת מחיר משתלמת, חינם וללא התחייבות!

אהבתם? תנו לייק!

רוצים לדבר איתנו? (אנחנו נשמח מאוד!)

רוצים לקרוא עוד?

עימוד תורני לספר קודש, עיצוב לספרי קודש סוגים שונים - טקסט רץ

עימוד תורני לספרי קודש

עימוד תורני לספר קודש – במה הוא שונה? איך עושים אותו? מדוע הוא מבוצע דווקא בתוכנת תג? מה האתגר ביצירת קובץ 'רב-טקסט'? מדוע 'צורת הדף' לא תשתנה לעולם?​

קרא עוד »

!

7 טעויות נפוצות
בהוצאה לאור של ספר

קבלו מדריך שיחסוך לכם הרבה כסף ועגמת-נפש!

תודה!

אנו נשלח למייל שלך את המדריך בהקדם.
המשך גלישה מהנה :) 

דילוג לתוכן