נייר לספר – כל סוגי הנייר שיש

כמה סוגי נייר יש? איזה נייר מתאים לספר? איזה נייר מתאים לכריכת הספר? האם יש הבדל במחירי הנייר? קבלו את כל סוגי הנייר המצויים בשוק, עם הסבר קל וקצר על כל אחד!
נייר לספר - כל סוגי הנייר טקסט רץ הוצאה לאור
נייר לספר - כל סוגי הנייר טקסט רץ הוצאה לאור

אז הגעתם לשלב בחירת נייר לספר…. 

איזה נייר מתאים לספר שלכם? מה ההבדלים בין סוגי הנייר ולמה משמש כל אחד מהם?

איך בוחרים נייר לספר?​

ראשית חשוב להבין שלנייר הספר יש משמעות רבה בתחושת הקורא ובאווירה.

רוב הספרים יודפסו בנייר נטול עץ לבן (ראה להלן) בעובי 80 או 90 גרם, אך ישנם גם כאלו שמודפסים על נייר קרם בגוונים עזים יותר או פחות, וכן אחוזים משמעותיים של ספרים המודפסים על נייר כרומו. מהם ספרי הדרכה, בישול ועוד. 

לפי מה מחליטים על מה להדפיס? 

ספר שנועד לקריאה רציפה ונוחה של טקסט, טוב להדפיסו על נייר נטול עץ לבן. גם אם יש בו אלמנטים צבעוניים שנועדו להעשיר אותו – עדיין נוח להדפיסו על נטול עץ.

ברם, ספר שיש בו עיצוב משמעותי, וכל שכן אם יש בו תמונות – עדיך להדפיסו על נייר כרומו שיהפוך את התמונות לחדות הרבה יותר.

למה נייר כן/לא נקרע ישר?

מכירים את הקטע המעצבן שבו אתם מנסים לקרוע בעדינות מודעה מתוך עיתון, צד אחד של המודעה נחתך ישר בדיוק לפי ידיכם המיומנות אך הצד השני כבמעשה שטן – מתעקש לסטות לצדדים ולהפיק תוצאה מכוערת?

הגיע הזמן להבין; למה זה קורה?

הסיבה היא משום שבתהליך ייצור הנייר מעבדים את הסיביות יחד עם העמילנים והדבקים השונים המרכיבים את הנייר ויוצרים מהם עיסה, ובתהליך השיטוח דואגים שכל הסיביות יהיו מכוונות לצד אחד. אחרת – הנייר לא יהיה יפה ואחיד. 

לכן, כשאתם קורעים לכיוון הסיביות – הנייר נחתך ישר ובקלות. אך כשקורעים לרוחבן – הן ממש נעלבות, ומתעקשות שהנייר ייקרע לאורכן ולא יחצה אותן…

זה למה. 

כשמדפיסים ספר, חובה להתייחס לכיוון הנייר כדי לחשב נכון את הקיפולים. אחרת הספר ייקרע בקלות רבה.

שנתחייב לכם שכל בית דפוס באמת מתחשב בזה? ממ.. בואו נעבור נושא.

אורות הוצאה לאור נייר לספר כל סוגי הנייר טקסט רץ הוצאת ספרים

מה עוד כדאי לדעת על נייר לספר?

האמת שמעבר להכרת סוגי הנייר יש עוד מידע רב, שחלקו גם חשוב בהפקת ספרים והוצאה לאור. 

יש עוביים שונים שצריך להכיר ולדעת כיצד כל אחד מהם מתקבל בהפקה של ספר, מה המשמעות של עובי הנייר בקיפולי הספר, בכריכה רכה ובכריכה קשה, שקיפות הנייר, החומרים מהם הוא מורכב, הגדלים בהם הוא מופק ותהליכי העיבוד השונים שהוא עובר. 

לספרי קודש מקובל להקפיד שלא להשתמש בנייר שמוחזר מנייר אחר (לא מדובר ב'נייר ממוחזר'), מחשש שמא השתמשו בנייר של ספרי קודש אחרים, שמצד ההלכה חייבים בגניזה. 

רוצים הצעה להוצאת ספר לאור? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

כמו כן, יש שומרי מצוות שמקפידים שלא להשתמש בנייר שיוצר בשבת (כמו למשל נייר ממפעלי נייר חדרה). לכן תוכלו לראות בגב הספר את הכיתוב "ללא חשש גניזה וחילול שבת". 

אז איך דואגים שישתמשו בנייר טוב ומתאים עבורכם, ויבצעו את העבודה כראוי? פשוט יושבים ללמוד לעומק את כל הנושא, או שמתייעצים עם איש מקצוע מנוסה. 

לא נלאה אתכם במידע כבד מדי, אך בשלב הזה נסתפק במידע קל ובסיסי על כל סוגי הנייר המצויים כיום, מידע שיעזור לכם לבחור ולהתאים נייר לספר שלכם. 

בכדי להקל על ההתמצאות, הרשימה מסודרת ב'אקורדיון' שנפתח בלחיצה. לחצו על הנייר הרצוי והמידע ייחשף. 

תהנו  : ) 

תיאור: הנייר הנפוץ ביותר בתור נייר להדפסת ספר הינו נייר נטול עץ. נייר זה מורכב מכ-5% עץ, והשאר זו תערובת של עמילנים וחומרים מקשרים. נייר נטול עץ מגיע בדרגות שונות של עובי; מ-60 גרם ומעלה, מ-300 גרם ומעלה הנייר מכונה 'בריסטול'. נייר נטול עץ מיוצר בעיקר בצבע לבן, אך גם בגוני קרם ובעשרות גוונים וצבעים נוספים, כולל צבעים זרחניים.

שימוש: שימושו הנפוץ הוא כנייר להדפסת ספרים, חוברות, מחברות, מסמכים, הדפסה ביתית, מודעות לוח ומה לא. נוח לכתיבה גם בעט ידני.

תיאור: נייר כרומו הוא נייר שבתהליך ייצורו עובר פחות זיקוקים מנייר נטול עץ, אך מתווספת לו שכבת ציפוי ההופכת אותו לחלק ומבריק. כרומו מיוצר בעובי 80 גרם ומעלה, בצבע לבן בלבד. סוג הכרומו המצוי הוא כרומו מבריק, אך יש גם כרומו מט שעבה מעט יותר.

שימוש: מתאים כנייר לספר עם תמונות ועיצובי צבע, אך גם לשחור לבן. סופג לחות פחות מנייר נטול עץ, ולכן יכול לשמש כנייר לספרי ילדים, ואפילו נייר לספר קודש שימושי, כגון סידורים וחומשים. נייר כרומו משמש גם להדפסות צבע כלליות, כגון מודעות ומוצרי פרסום שונים, תמונות ועוד. אינו נוח לכתיבה ידנית.

תיאור: נייר דקיק וזול המיוצר בעובי של 40 עד 60 גרם, המכיל אחוז גבוה של עץ. נייר עיתון מגיע בגרסה רגילה, ובה הוא מעט אפרפר, ובגרסה מולבנת.

שימוש: נייר זה אינו מתאים לשימוש כנייר לספר, ושימושו העיקרי הוא להדפסת עיתונים – ומכאן שמו. לנייר עיתון שימושים נוספים גם באומנות וביצירה, אריזה ועטיפת מוצרים, וניתן למצוא אותו גם על מגשי אוכל במסעדות. נייר אפייה הוא בעל הרכב כמעט זהה.

תיאור: נייר הדומה בתהליך ייצורו לנייר נטול עץ, אך עובר תהליכי עיבוד נוספים המאפשרים דחיסה מסיבית יותר של הנייר מבלי לוותר על משקלו ואטימותו.

שימוש: לשימוש כנייר לספר עב-כרס, כגון ספר התנ"ך (ומכאן שמו). מחירו יקר מאוד ובדרך כלל זול יותר לפצל את הספר לשני כרכים, אך כאשר חשוב למחבר להוציא דווקא כרך אחד הוא יכול להשתמש בנייר ביבל. 

תיאור: מכירים את מכליות מחזור הנייר? מכל הניירות הנזרקים פנימה מייצרים מספר מוצרים, וביניהם נייר הנקרא – איך לא – נייר ממוחזר. תהליך ייצורו כולל גריסה וטחינה של החומר, לישתו עם חומרים כימיים ומלבינים, דיקוק וייבוש. על פי רוב בנייר זה ניתן להבחין בטקסטורה לא אחידה שתספר על כך שהוא מוחזר. ניתן לייצר נייר ממוחזר באינספור דרכים, ואף בעבודה ידנית.

שימוש: נייר ממוחזר אינו משמש בתור נייר לספר בדרך כלל, למעט ספרי שירה אמנותיים. נייר ממוחזר משמש בעיקר להדפסת הזמנות יוקרתיות, עיצוב ואמנות.

תיאור: נייר המצופה מצדו האחד בפחם או בדיו יבש.

שימוש: כשמניחים אותו בין שני דפים, כתיבה על הדף העליון תועתק אל התחתון על ידי הפחם או הדיו. בעבר היה נפוץ אך כיום הוחלף על ידי מקבילו – הנייר הכימי. כיום ניתן לפגוש אותו במעטפות מסווגות, ובפנקסי הדוחות של המשטרה, אך מומלץ להימנע משימוש בו בהקשר האחרון… 

תיאור: נייר המכיל חומר כימי שצבעו משתנה בלחיצה. רישום במעט לחץ או חום על הנייר יהפוך את מקום הלחיצה לשחור.

שימוש: פנקסי קבלות ידניים, דפי הזמנה בחנויות, שוברים שונים, וכל מוצר שיש צורך בתעתיק מדויק של המקור. נייר זה מיוצר גם בסלילים ומשמש לקופות רושמות, כספומטים ועוד, שחוסכים את הצורך בתחזוק מיכל דיו על ידי מדפסת חום שאינה נגמרת. טרם נצפה שימוש בנייר כימי כנייר לספר.

תיאור: בריסטול הוא למעשה נייר נטול עץ עבה המיוצר מתאית טהורה, בעובי 250 עד 400 גרם. ברם, בריסטול אמריקאי יש ציפוי חד או דו-צדדי, בעל מרקם הדומה לכרומו מבריק. מרקם זה מאפשר הדפסה איכותית על הבריסטול.

שימוש: אריזות לשלל מוצרים, בתחומי הקוסמטיקה, המזון, הצעצועים, סניטריה ועוד. כנייר לספר הוא משמש בדרך כלל לצורך אריזת סטים. 

תיאור: נייר זול מאוד ודק מאוד, המיוצר בתהליך דומה לכל נייר אך ללא זיקוקים ועיבודים ומעיסה דלילה המספקת נייר דקיק עד מאוד. תהליכי הייצור השונים ינפיקו עוביים, גוונים וטקסטורות שונות.

בתחום הפקת הספרים לנייר הטישו יש שימוש חשוב ביותר; אתו מנגבים הדפסים את ידיהם מהדיו.

הכותרת קצת מטעה, אך כמובן שסת"ם (ספרי תורה, תפילין, מזוזות, מגילות) לא כותבים על נייר אלא על קלף. אחרת הם אינם נחשבים לכשרים.

קלף הוא למעשה עור בהמה גסה (בקר) או דקה (צאן) שמעובד בתהליכים ארוך מאוד עד שמתאפשר לכתוב עליו בדיו באופן שיחזיק מעמד לאורך שנים. 

סקירה מרתקת על כך ניתן לראות באתר הנפלא של ספרי תורה ירושלים.

נייר מדבקה ביתי הוא בדרך כלל נייר נטול עץ שעבר הוספת שכבה אטומה בצד אחד, שעליה נמרח גם דבק. 

מדבקות מקצועיות מודפסות בדרך כלל על נייר ויניל או נייר פלסטי, שלמעשה כבר לא עונה כל כך להגדרה 'נייר', אלא קרוב יותר לניילון. 

נייר המדבקה 

נייר פוטו הוא נייר מבריק במיוחד, שעובר שבעה תהליכים כימיים עד לגמר ייצורו. נייר זה משמש כשמו, בעיקר לפיתוח איכותי של תמונות פוטו והדפסות של גרפיקה איכותית

להרחבה ניתן לקרוא באתר של חברת אפסון. 

אהבתם? תנו לייק!

רוצים לדבר איתנו? (אנחנו נשמח מאוד!)

רוצים לקרוא עוד?

העתק שמש

העתק שמש – מה זה? למה זה?

העתק שמש. מילת קסם מקצועית שכמו כל מונח מקצועי – מבלבלת ומבהירה שאינכם יודעים כלום. אז זהו, שזה ממש פשוט! קבלו הסבר קצר ובהיר על המושג, על תפקידו ועל מה שאתם צריכים לעשות איתו.

קרא עוד »
איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר? זה דומה להלחנת שירים? לציור אינטואיטיבי או לבנייה לפי תכנית אדריכלית? האם יש דרך מקצועית ונכונה יותר לחקוק מידע עלי ספר? מאמר שישנה את הספר שלכם…​

קרא עוד »

!

7 טעויות נפוצות
בהוצאה לאור של ספר

קבלו מדריך שיחסוך לכם הרבה כסף ועגמת-נפש!

תודה!

אנו נשלח למייל שלך את המדריך בהקדם.
המשך גלישה מהנה :) 

דילוג לתוכן